زنان و پیانو - آنت اِسیپُف

اِسیپُف که مقارن با کاره – نیو می زیست ( 1851-1914) در روسیه به دنیا آمده بود. و نزد لشتینزکی شاگردی می کرد. او به عنوان نوازنده پیانو دارای شخصیتی سودمند و موثر بود. وقتی در 23 دسامبر 1876 بر صحنه کنسرت بوستن ظاهر شد، مجله دوایت نوشت: "گویی برای پیانو زاده شده. حرکت های ظریف مچ و دستش دیدنی است... نیرویش را به ظرافت به کلید ها انتقال می دهد... تکنیک کامل... بی نقص... می ترسیم خیلی طول بکشد تا نوازنده دیگری چون او بر صحنه ببینیم". مگر آنکه خودش دوباره بیاید. محافل موسیقی نیویورک با شور بسیار از او استقبال کردند. گرچه منتقد مجله موزیک- ترید معترض بود : " روی چهار پایه بلندی دور از پیانو می نشیند و مجبور است آنقدر خودش را جلو بکشد که بعد از دو سه دقیقه خسته می شود." و بعد در باره تکنیکش با فریاد می گفت: " دست چپ همان کار های دست راست را انجام می دهد، فقط تا ردیف سوم... بیشتر نمی تواند."


شاو در 1888 اشاره ای به نحوه اجرای او داشت:" نیروی پایدار و صریح، خونسردی در پاساژ های مشکل، چالاکی حیرت آور، پرهیز از شتاب بی مورد، همراه با ظرافت و لطافت، بدون آنکه در انگشت گذاریش ضعف و یا وقفه ای دیده شود. همه این ها به عنوان موضوع هیبت و حرمت، بر جنبه های انتقادیش می چربد." شاو گزارش داده است که اِسیپُف بدون دست زدن به تمهیدات نمایشی و رفتار عشوه گرانه صحنه ای، احترام حضار را بر می انگیزد:" وقتی تشویق حضار به درجه ای رسید که تکرار بعضی قطعات ناگزیر می نمود، بدون لحظه ای اتلاف وقت به صحنه آمد. نگاهی به جمعیت انداخت. پشت پیانو قرار گرفت و بدون درآمد قطعه را برای حدود 40 ثانیه نواخت و همانطور که آمده بود، آرام پشت صحنه پنهان شد. واقعا که خود، موضوع حیرت و در عین حال هراس بود". در میان خیل زنان نوازنده، کاره – نیو و اِسپیُف دو نفری بودند که در 25 سال آخر قرن نوزدهم، عشاق موسیقی را دور هم جمع کردند.

 

 

منابع:


1 - سرگذشت پیانو، مولف: هرولد شونبرگ، ترجمه پرتو اشراق، صص 459-461

 

http://www.online-literature.com/authorpics/george_bernard_shaw.jpg-2

http://www.sophie-drinker-institut.de/uploads/images/Essipoff%20I.jpg- 3

http://musicofyesterday.com/wp-content/uploads/2014/01/Theodore_Leschetizky.jpg- 4

 

 

   استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام نویسنده و آدرس وبلاگ بلامانع است.


/ 2 نظر / 54 بازدید
سرمه

آهنگ وبلگت خیلی زیباست

مصطفی

سلام خانوم مصطفایی ؛ بنده مهندس برق و الکترونیک هستم در حال طراحی استتوسکوپی هستم که بر مبنای فتوسکوپ های خیلی قدیمی کار میکنه و که بزرگترین مزیتش قیمت بسیار پایینه اون نسبت به نمونه های استتوسکوپ پزشکی هست که الکترونیکی هست که گین آن حدود 40 تا 150 دسی بل می تواند باشد؛ منتها مشکلی که دارم این هست که با توجه به اینکه خودم فیلتر فرکانسی گذاشتم منتها صداهایی که در این محدوده هستند رو به شدت تقوییت میکنه با همچین گین و بهره تقویت صوتی صدای مهتابی و حتی صدای گردش هوا و بسیار نویز پذیر ... به شدت تقویت میکنه ؛ از شما میخواستم به بنده برای طراحی یک فیلتر آکوستیک مکانیکی منبعی معرفی کنید و پیش نیاز های اون رو به بنده بگید خیلی تشکر [لبخند][گل]